Odborné stáže Erasmus+ v Mariboru

13. 11. 2023

I letos se vybraní žáci závěrečných ročníků naší školy vydali do zahraničí, aby vykonali dvoutýdenní odbornou praxi ve firmách. Tentokrát volba padla na Maribor – druhé největší město Slovinska.

Po dlouhé cestě a dvou dnech školení studenti a studentky oborů Informační technologie, Strojírenství, Dopravní prostředky, Mechanik elektrotechnik, Oděvní technik a Kadeřník stanuli tváří v tvář svým zaměstnavatelům. Nejprve museli projít přijímacím pohovorem. Veškerá komunikace v hostitelských firmách probíhá v angličtině, i když slovinština má s češtinou mnoho společného. Vedle běžných činností například naši studenti IT pracují v Linuxové distribuci Fedora a také rozvíjejí své znalosti programovacího jazyka C# během sestavování HTTP requestů. Strojaři zase na CNC vyráběli tvarově náročný dílec krytu mikrofonu.

Na sobotu hostitelé připravili návštěvu Muzea národního osvobození, během které byli čeští stážisté zaujati komplikovanou historií Slovinska. V neděli zase všichni prověřili svou fyzickou kondici výstupem na Pohorje, kde se v minulosti konaly závody Světového poháru ve sjezdovém lyžování.