Praxe v Severním Irsku 2022

20. 5. 2022

Spolupráce školy v programu Erasmus+ přinesla i v tomto školním roce některým žákům možnost vykonat 2týdenní souvislou praxi v zahraničí, konkrétně v Severním Irsku. Pro výběr byl důležitý zájem a schopnost domluvit se anglicky. Žáci před odletem prošli videohovorem s pracovnicí z pořádající agentury. Ta se u každého zajímala o zkušenosti s cestováním, koníčky, ale především o pracovní zkušenosti a zájmy.

V neděli 24. dubna nastal den D. V 5:30 ráno naložil minibus žáky se dvěma vyučujícími a přepravil je na letiště do Vídně. Odtud všichni letěli do Dublinu v Irsku a pak jeli minibusem do Belfastu. Komplikovaná doprava nám umožnila mít více zavazadel. V Belfastu byli žáci rozvezeni do rodin, kde následující dva týdny bydleli, snídali a večeřeli i se zapojovali do běžného provozu domácností.

První setkání v Severním Irsku proběhlo pod záštitou agentury Intern Europe, kde žáci dostali žáci potřebné informace. Poté si vyzvedli předplacené jízdenky na autobus, které mohli využít nejen k dopravě na svá pracoviště, ale i k cestám za kulturou a památkami. Překvapivé bylo poučení, že na autobus se musí ze zastávky "mávnout", protože téměř všechny zastávky jsou na znamení.

Mimo pracovních povinností byl náplní pobytu i výlet autobusem k severnímu pobřeží Irska na přírodní zajímavost Giant‘s Causeway. Dojem z překrásné přírody bohužel kazil velmi deštivý den – jeden ze dvou za pobyt, kdy opravdu pršelo od rána do večera. Ve čtvrtek 5. května pořádala hostitelská agentura společenskou akci Treasure Hunt, kterou následovala společná večeře.

V neděli 8. května brzy ráno odvezl minibus všechny na letiště do Dublinu, odkud odlétalo letadlo do Prahy. Z Prahy rozvezly žáky školní minibusy.

Kde naši žáci pracovali?

Děvčata z oboru Kadeřnice přímo v kadeřnictví nedaleko od Belfastu a v belfastském holičství, chlapci z oboru Mechanik-seřizovač ve firmě vyrábějící vybavení do posiloven, žáci oboru Strojírenství upravovali linku ve firmě na výrobu oken a dveří, pracovali na výrobní dokumentaci ve strojírenském podniku, žáci oboru Dopravní prostředky v pneuservisu nebo autoservisu a žáci oboru Informační technologie v grafickém studiu, opravně notebooků a mobilních telefonů nebo programovaní www stránek. S prací byli žáci spokojeni, někteří ve firmách překvapili svou úrovní znalostí a přístupem k práci, kdy překonali očekávání zaměstnavatelů.