Projekt Pukec - Play Train (2016)

I. část projektu 19. 6. – 25. 6. 2016

V týdnu od 19. 6. do 25. 6. 2016 jsme na naší škole přivítali studenty a učitele z partnerské školy z německého Hombergu z Reichspräsident - Friedrich - Ebert - Schule. Mezinárodním projektem "Pukec - hra pro všechny" jsme navázali na naši dlouholetou spolupráci.

I letos se k 9 studentům z dřevo oborů, kteří pracovali na projektu, připojili také 4 studenti oboru Informační technologie, kteří za pomoci 3D tiskárny vyráběli pukce (žetony) v různých barvách.

První den jsme přivítali naše přátele z Německa - 7 žáků a 2 učitele - na vlakovém nádraží v Táboře. Druhý den se žáci seznámili s našimi dílnami a průběhem celého projektu. Byl zahájen i tisk pukců (žetonů) na 3D tiskárně. Odpoledne měli studenti volný program. Třetí den probíhala práce v dílnách a v učebně č. 11 na 3D tiskárně. Odpoledne podle plánu proběhla exkurze do města Kamenice nad Lipou (prohlídka zámku, muzea, školy). Čtvrtý den probíhala práce na dílnách a v učebně č. 11 a vše muselo být dokončeno a připraveno na předání. Ve čtvrtek proběhlo na Městském Úřadě v Pelhřimově slavnostní předání hry Pukec základním školám z Pelhřimova a okolí. V pátek následoval celodenní výlet do Jindřichova Hradce.

Závěrem bychom rádi poděkovali za finanční podporu Českoněmeckému fondu budoucnosti, městu Pelhřimov a panu řediteli Mgr. Pavlu Hlaváčkovi za velkou podporu tohoto projektu. Tento projekt měl nejen velký přínos pro naší další spolupráci s německými partnery, ale hra Pukec přinese také radost dětem a dospělým.

Věra Tokarčíková, Ing. Rostislav Kostka, Lukáš Tříska, Ing. David Reinhart


II. část projektu 6. 11. - 11. 11. 2016

Mezinárodního projektu "Pukec hra pro všechny - Play Train" se ve druhé části účastní 20 studentů oboru truhlář z německé školy Reichspräsident - Friedrich - Ebert - Schule, také 8 studentů dřevařských oborů a 4 studenti oboru Informační technologie z české Střední průmyslové školy a středního odborného učiliště Pelhřimov.

Samotný projekt probíhá v truhlářských dílnách v Hombergu (Efze) SRN. Studenti společně zhotovují 2 dřevěné lokomotivy a 7 vagónků pro děti z mateřských škol. Zvoleným materiálem je masivní borovice a překližka. Na 3D tiskárně vyrábíme z ABS plastu čísla na jednotlivé vagónky a lokomotivy. V mezinárodních týmech pracují 2 němečtí a 1 český student. Komunikačním jazykem je angličtina a němčina.

Do německého města Homberg (Efze) jsme přijeli přes Chomutov, Chemnitz a Erfurt. Po příjezdu jsme se ubytovali v hotelu Felsenkeller, kde nás čekala společná večeře.

V pondělí byl zahájen samotný projekt. Nejdříve studenti utvořili mezinárodní skupiny - týmy, jejichž úkolem bylo společně vyrobit dřevěné korpusy a rámy. Každá skupina obdržela výkresy i připravený materiál. Odpoledne jsme navštívili místní firmu Ehring, Kindermobel, která se zabývá výrobou dřevěného nábytku a hraček pro děti.

V úterý dopoledne jsme pokračovali na výrobcích a odpoledne jsme vyrazili na výlet do města Kassel, kde proběhla prohlídka centra města.

Ve středu byli žáci dřevařských oborů na odborné praxi ve firmách s kolegou ze skupiny. Studenti oboru Informační technologie předváděli německým studentům ve škole ve městě Fritzlar 3D tiskárnu a vysvětlovali princip 3D modelování a 3D tisku.

Ve čtvrtek jsme dopoledne dokončili výrobek a odpoledne byla exkurze ve skladu nových dílů OTC VW. Následně byla prohlídka pivovaru Hütt u Kasselu, kde jsme pak společně povečeřeli.

V pátek dopoledne jsme slavnostně předali výrobky dětem z mateřských škol a po obědě jsme vyrazili domů.

Velmi děkujeme za podporu panu řediteli, Česko-německému fondu budoucnosti, Kraji Vysočina a městu Pelhřimov!

Rostislav Kostka, David Reinhart, Věra Tokarčíková

Rozvojový fond města Pelhřimov   Česko-německý fond budoucnosti   Kraj Vysočina