Projekt Puppentheater (2015)

Mezinárodního projektu "Puppentheater" (8. - 13. 11. 2015) se zúčastnilo 19 studentů oboru Truhlář z německé školy Reichspräsident - Friedrich - Ebert - Schule, 8 studentů dřevařského oboru a 3 studenti oboru Informační technologie z naší školy. Dozor vykonávali p. Tříska, Ing. Reinhart, pí. Tokarčíková a ředitel školy Mgr. Hlaváček. Samotný projekt se uskutečnil v truhlářských dílnách v Hombergu (Efze) v Německu.

Během pobytu studenti společně zhotovili 9 dřevěných loutkových divadel pro děti. Zvoleným materiálem byla masivní borovice a překližka. V 8 mezinárodních týmech pracovali 2 němečtí a 1 český student, jeden tým byl složen pouze z německých studentů. Studenti oboru IT doplnili divadla o plastové loutky vytištěné na 3D tiskárně z ABS plastu. Komunikačním jazykem byla angličtina a němčina.

Do německého města Homberg jsme přicestovali přes Chomutov, dále jsme pokračovali na Chemnitz a Erfurt. Po příjezdu jsme se ubytovali v hotelu Burghotel. Společná večeře na uvítanou nás čekala v restauraci Stadt Kassel.

Druhý den zahájil projekt ředitel německé školy Frank Wetzlaugk. Nejdříve studenti utvořili mezinárodní skupiny - týmy. Každá skupina obdržela výkresy i připravený materiál. Prvním úkolem týmů bylo seznámení se mezi sebou a rozhodnutí o průběhu výrobního procesu. Po práci byl domluven bowling ve městě Fritzlar.

Třetí den pokračovala práce v dílnách. Po obědě se již začaly pomalu lepit a montovat všechny části dohromady. Když byla práce hotová, čekal nás výlet do Fritzlaru, kde byla prohlídka města s průvodcem.

Čtvrtý den byl ve znamení praxe v německých firmách. Studenti měli možnost strávit jeden den v některém z okolních truhlářských provozů. Každý se musel sám domluvit a měl možnost si vyzkoušet, jak vypadá pracovní den v Německu. Zpětná vazba od zaměstnavatelů byla velice kladná a jsme rádi, že našim studentům bylo toto umožněno.

Předposlední den probíhaly dokončovací práce. Divadla musela být řádně obroušena, naolejována a připravena na samotné předávání. Plastové figurky studenti nalepili na dřevěné tyčky a zabrousili. Studenti oboru IT po práci seznámili německé kolegy s principem tisku na 3D tiskárně a představili tvorbu modelu v programu Cinema 4D a následnou přípravu modelu pro vlastní tisk. 3D tisk vyvolal u německých studentů i pedagogů velký ohlas. Odpoledne nás čekal výlet do města Kassel s prohlídkou centra města a místních obchodů.

Poslední den jsme před samotným předáváním uskutečnili ještě prohlídku místní zříceniny hradu Hohenburg zu Homberg. Předávání se zúčastnili nejen zástupci naší partnerské školy a mateřských škol s dětmi, ale i tisk a sponzor - Sparkasse Homberg, díky kterému bylo možné nakoupit a připravit veškerý potřebný materiál. České straně s financováním pomohl Česko-německý fond budoucnosti, za což velice děkujeme!

Ing. David Reinhart, Lukáš Tříska

Rozvojový fond města Pelhřimov   Česko-německý fond budoucnosti   Kraj Vysočina