Dopravní prostředky (Silniční doprava)


Základní informace

Název a kód oboru:

Dopravní prostředky
zaměření: Konstrukce a údržba silničních vozidel
23-45-M/01

Název ŠVP:

Silniční doprava

Pracoviště:

Pelhřimov - Růžová

Čtyřletý obor zakončený maturitní zkouškou. Zaměřuje na rozvoj schopností v oblasti konstrukce a údržby vozidel, a to bez znalosti strojírenství nejde. Obor je založen na poskytování znalostí a dovedností, které studentům umožní pečovat o bezpečnost a efektivitu v dopravě. Studenti se věnují teoretickým i praktickým aspektům, získávají zkušenosti v diagnostice, elektronice a opravách vozidel a připravují se na technická studia na vyšších odborných školách a univerzitách. Důraz je kladen na rozvoj technického myšlení a praktické aplikace v reálném světě. Obor zahrnuje také jazykové vzdělávání a možnosti mezinárodního rozvoje skrze programy jako Erasmus+.

Je tento obor pro tebe?

Fascinují tě auta, motorky a další silniční vozidla? Zajímáš se o techniku a to, jak věci fungují? Pokud ano, obor Dopravní prostředky je tady přesně pro tebe. Budeš se učit o konstrukci aut, náklaďáků a dalších vozidel, naučíš se je diagnostikovat i opravovat. Uděláš si řidičák B a C zdarma, získáš praxi už při studiu a naučíš se spoustu dovedností, jako je angličtina a technické myšlení, které využiješ i v osobním životě. Zjisti, jak můžeš i ty přispět k budoucnosti dopravy a rozjeď svou kariéru, kterou žádná umělá inteligence nenahradí.

Jaké budeš mít uplatnění?

S oborem Dopravní prostředky se ti otevírají dveře na různé technické pozice. Můžeš se uplatnit jako technik v autoservisech, na stanicích technické kontroly, v oblasti dopravy a logistiky nebo správy vozových parků u hasičského sboru, policie, celní správy či MHD. Díky základům strojírenského vzdělání najdeš příležitosti i ve strojírenských firmách. S praxí můžeš zvolit třeba cestu řidiče, procestovat celou Evropu a dostaneš za to dobře zaplaceno. Tvé dovednosti budou klíčové pro široké spektrum zaměstnavatelů, takže o práci mít nouzi nebudeš. Navíc jde o obor, který bude vždy hrát velkou roli v naší společnosti – auta jen tak něco nenahradí.

Sdělení oboru:

  • V tomto oboru získáš široké znalosti a dovednosti o konstrukci a opravách různých vozidel, od osobních aut po těžkou techniku.
  • Staneš se expertem v diagnostice vozidel, rozšíříš své technické schopnosti a získáš přípravu pro práci v oblastech jako jsou autoservisy, diagnostická centra, STK, vývojová oddělení automobilových společností nebo ve správě vozových parků.
  • S praktickými zkušenostmi získanými během studia a praxí ve spolupracujících firmách budeš připraven/a čelit pracovním výzvám v různých oblastech, včetně logistiky a distribuce, veřejné dopravy, té osobní i nákladní.
  • Naučíme tě pracovat s nejnovějšími technickými nástroji a zařízeními, které jsou zásadní pro tvůj budoucí úspěch v oboru.
  • Během studia získáš řidičák skupiny B na osobní automobil a C na nákladní automobil zdarma, takže se můžeš klidně věnovat i profesionálnímu řízení, na které tě taky umíme připravit.
  • Díky důrazu na praktické dovednosti budeš hned po škole připraven/a na široké možnosti uplatnění v oblasti dopravy – od technika v autoservisu po specialistu v logistice.
  • Pokud budeš chtít získat třeba titul Ing., po maturitě můžeš pokračovat na libovolnou technickou vysokou školu.
  • Naučíš se anglický jazyk i prakticky, třeba při cestování do partnerských škol v rámci programu Erasmus+.
  • Získáš přehled o nejnovějších technologiích v oblasti inteligentních dopravních systémů a jejich aplikaci.
  • Pokud pro tebe bude obor moc náročný nebo zjistíš, že by ses chtěl/a víc zaměřit na praxi, můžeš udělat rozdílové zkoušky a přestoupit na obor Automechanik.

Čtěte také

Prohlédněte si také