Mechanik opravář motorových vozidel (Automechanik)


Základní informace

Název a kód oboru:

Mechanik opravář motorových vozidel
23-68-H/01

Název ŠVP:

Automechanik

Pracoviště:

Kamenice nad Lipou - Masarykova

Studium automechanika je pro ty, které baví svět aut. V tomto tříletém učebním oboru se studenti ponoří do světa motorů a technologií, učí se opravám a údržbě vozidel ve vybavených školních dílnách i reálných autoservisech. Kombinace teoretických lekcí a praktického výcviku poskytuje ucelený vhled do mechaniky vozidel. Obor zahrnuje i přípravu na řidičský průkaz skupiny B, C a svářečské kurzy, což rozšiřuje profesní možnosti absolventů. Po dokončení jsou studenti připraveni pro různorodé role v automobilovém průmyslu a mohou své vzdělání rozšířit o další studium pro získání maturitního vysvědčení.

Je tento obor pro tebe?

Už teď cítíš, že auta jsou tvůj život? Chceš si udělat zdarma řidičák na auto i náklaďák a jako bonus dostat svářečský průkaz se slevou? Pak nahlédni pod kapotu oboru Automechanik! Naučíme tě, jak se motor probouzí k životu, jak každá součástka přispívá k celkovému výkonu i to jak, odhalit a opravit každý problém ve vozidlech. Uděláme z tebe odborníka na všechno, co v autech je – od motorů po elektroniku, a to díky kombinaci praktického výcviku a teoretického studia, kdy se ti bude střídat týden teorie a týden praxe. Ponoř se do světa aut a nastartuj kariéru, která tě bude bavit!

Jaké budeš mít uplatnění?

Jako automechanik najdeš práci všude, kde jsou auta – můžeš pracovat v autoservisech, kde se staráš o opravy a údržbu vozidel, nebo můžeš nastoupit jako technik na stanici technické kontroly, kde zajišťuješ, aby byla auta bezpečná na silnicích. Můžeš se stát součástí týmu v autosalonu, ať už jako prodejce aut nebo náhradních dílů. A pokud chceš vyjet vlastní cestou, můžeš začít podnikat kdekoliv ve světě automobilů. A jestli hledáš skvěle placenou práci, staň se svářečem v zahraničí nebo profesionálním řidičem. Pokud máš rád/a auta, s tímto oborem se neztratíš.

Sdělení oboru:

  • Naučíš se diagnostikovat, opravovat a udržovat auta – získáš dovednosti, které se hodí nejen v práci, ale i v osobních životě.
  • Praktické zkušenosti nabereš ve školních dílnách, kde se budeš učit na skutečných autech a reálných problémech, nejen z učebnic.
  • Uplatníš se v autoservisech, technických kontrolách nebo můžeš rozjet vlastní podnikání v automobilovém průmyslu.
  • Během studia si uděláš řidičský průkaz skupiny B a C zdarma, což ti umožní řídit osobní i nákladní auta a třeba se stát řidičem z povolání.
  • Se slevou si při studiu můžeš udělat svářečský průkaz, se kterým najdeš skvěle placenou práci kdekoliv na světě.
  • Naučíš se nejen opravovat auta, ale také diagnostikovat a řešit technické problémy, což jsou dovednosti vysoce ceněné v dnešním technologicky pokročilém světě.
  • Obor nabízí možnost absolvovat svářečské kurzy, což rozšíří tvůj oborový záběr a zvýší tvé šance na trhu práce.
  • Obor ti umožní rozvíjet tvou kreativitu a řešitelské schopnosti při práci na různých typech vozidel.
  • Pokud pro tebe studium bude příliš jednoduché nebo zjistíš v průběhu studia, že si chceš udělat maturitu, můžeš si udělat rozdílové zkoušky a přestoupit na obor Dopravní prostředky.
  • Jde o obor se spoustou praxe – jeden týden tě čeká teorie, druhý týden praxe. Naučíš se tady více praktických dovedností než na maturitní oboru.

Čtěte také