Operátor dřevařské a nábytkářské výroby


Základní informace

Název a kód oboru:

Operátor dřevařské a nábytkářské výroby
33-41-L/01

Název ŠVP:

Technik CNC - dřevovýroba

Pracoviště:

Pelhřimov - Friedova

Čtyřletý maturitní obor Operátor dřevařské a nábytkářské výroby je určen studentům, kteří mají zájem měnit obyčejné dřevo v umění i praktické věci pro každodenní život. Naučí se vše od základů – jak pracovat se dřevem rukama - až po používání různých programů a strojů. Během studia je čekají praxe ve firmách, kde budou pracovat na skutečných projektech. Ve třetím ročníku mají možnost získat výuční list v oboru Truhlář.

Je tento obor pro tebe?

Jsi kreativní a láká tě tvořit vlastníma rukama věci, bez kterých se lidé neobejdou? Zajímá tě, jak udělat z neopracovaného dřeva nábytek, který vydrží i stovky let? Pak je tento obor přímo pro tebe! Naučíme tě, jak z kusu dřeva vytvořit stovky různých předmětů – židle, stoly, skříně i třeba pomůcky do kuchyně. Není to jen o řemeslné práci, ale také o umění, které můžeš vložit do každého kousku. V třeťáku si navíc uděláš výuční list v oboru Truhlář. Tento obor ti dá nejen dovednosti a znalosti pro práci v moderním dřevařském průmyslu a tradiční výrobě nábytku ale i základy ekonomiky pro rozjezd vlastního podnikání.

Jaké budeš mít uplatnění?

Můžeš pracovat třeba v truhlářské dílně, kde s pomocí nejmodernějších strojů vyrábíš stylový nábytek. Můžeš restaurovat staré dřevěné předměty, vlastníma rukama tvořit designové doplňky do domácnosti nebo se vrhnout na stavbu dřevostaveb. Možná tě láká i myšlenka stát se mistrem nebo vedoucím dílny, kde budeš mít na starosti celý výrobní proces. Tvé dovednosti v návrhářských programech jako AutoCAD ti umožní pracovat také na tvorbě dokumentace a plánování výroby. Pokud máš podnikatelský duch, můžeš založit vlastní firmu a realizovat své originální nápady – nebo můžeš pokračovat ve studiu na vysoké škole.

Sdělení oboru:

 • Naučíš se, jak z neopracovaného dřeva vytvořit něco úžasného, třeba stylový stůl nebo originální polici, a to vše svýma rukama.
 • Díky aktivní práci s nejnovějšími truhlářskými stroji se staneš expertem v moderním zpracování dřeva.
 • Ve třetím ročníku můžeš získat výuční list v oboru truhlář, proto nikdy neztratíš jistotu v uplatnění.
 • Naučíš se praktické dovednosti v restaurování a úpravě starého nábytku, což ti umožní zachovat a obnovit historické kousky.
 • Získáš základy ekonomického vzdělání, což ti umožní lépe porozumět podnikání a správě vlastní firmy.
 • Po dokončení studia budeš mít široké možnosti uplatnění, od práce v truhlářských dílnách až po technické pozice v průmyslu.
 • Díky praxi ve skutečných firmách se všechno naučíš se od skutečných profesionálů. Začátek pracovní kariéry budeš mít snazší, než čekáš.
 • Studiem tohoto oboru se můžeš vydat na cestu k vlastní značce nebo firmě, ať už v truhlářství nebo ve výrobě nábytku.
 • Porozumíš technickému kreslení – plánům a návrhům, což je naprosto klíčové pro vytváření výrobků.
 • Tvá schopnost učit se nové věci a přizpůsobovat se změnám tě udělá vyhledávaným v jakémkoliv moderním dřevařském oboru.
 • Nejde o obor, který je mířený pouze a jedině na firmy a fabriky, můžeš ho využít i sám u sebe v garáži, dílně nebo na zahradě.
 • Pokud pro tebe bude obor moc náročný nebo zjistíš, že by ses chtěl/a víc zaměřit na praxi, můžeš udělat rozdílové zkoušky a přestoupit na obor Truhlář.

Čtěte také