Opravář zemědělských strojů


Základní informace

Název a kód oboru:

Opravář zemědělských strojů
41-55-H/01

Název ŠVP:

Opravář zemědělských strojů

Pracoviště:

Kamenice nad Lipou - Masarykova

V tomto tříletém učebním oboru získají studenti praktické dovednosti v opravách a údržbě zemědělských strojů a vozidel. Naučí se pracovat s nářadím, poznají základy svařování a řezání kovů. Získají znalosti v diagnostice technických problémů a výběru správných řešení, což jim umožní zajistit bezproblémový chod zemědělské techniky. Kromě technických dovedností obor nabízí i řidičské a svářečské certifikáty. Studenti se mohou těšit na kombinaci teorie a praxe, včetně reálné zkušenosti ve firmách. Tento obor je ideální pro ty, kteří chtějí spojit zálibu v technice s užitečnou a hmatatelnou prací, která přispívá k plynulému fungování žádaného odvětví.

Je tento obor pro tebe?

Chceš se naučit řídit moderní traktory, ve kterých to vypadá jak v kokpitu letadla? Láká tě představa, že zvládneš opravit cokoliv, od malých přístrojů až po obrovské zemědělské mašiny? Pokud tě baví řešit problémy, učit se novým věcem a vlastníma rukama opravovat stroje, je pro tebe tento obor jako stvořený. Naučíš se opravit a udržovat nejen zemědělské stroje, ale i běžná vozidla. Připravíme tě na získání řidičáku na auto, náklaďák, traktor i na svářečské průkazy. Pokud chceš dělat práci, která udržuje zemědělství v pohybu vidět výsledky své práce na vlastní oči a mít skvělý pocit, když traktor zase ožije, pak jsi našel ideální obor.

Jaké budeš mít uplatnění?

Můžeš pracovat jako opravář všeho, co má motor – od malých strojů až po velké traktory. Zkusit to můžeš i jako svářeč, kde používáš speciální techniky k spojování kovů, nebo jako zámečník, který vytváří unikátní části strojů, které se rozbily. Pokud máš rád cestování, s řidičskými oprávněními, které získáš, se můžeš stát profesionálním řidičem. S tímto oborem se ale nemusíš omezovat jen na zemědělství – uplatnění najdeš v dopravě, stavebnictví, ale i v dopravě nebo ve skladování. A pokud tě láká myšlenka být svým vlastním šéfem, můžeš si otevřít vlastní opravárenskou nebo zámečnickou firmu. Možností získáš opravdu hodně!

Sdělení oboru:

  • Budeš umět opravit cokoliv s motorem, od malého skútru až po velký kombajn, a naučíš se, jak udržovat tyto stroje v nejlepší kondici a také zvládneš seřizovat a opravovat zemědělské stroje a zařízení.
  • Naučíme tě, jak svařovat a spojovat kovy, dovednost, která je klíčová v mnoha odvětvích, od stavebnictví po výrobu strojů.
  • Po dokončení studia budeš mít nejen znalosti, ale i reálné zkušenosti díky praxi v různých typech dílen a servisů.
  • Naučíš se používat různé druhy nástrojů a strojů, které ti pomohou vyřešit konkrétní problém – ať už budeš potřebovat něco svařit nebo vyrobit náhradní součástku, budeš vědět, jak na to.
  • Kvalitně tě připravíme na to, aby pro tebe získání řidičáku na auto, náklaďák a traktor byla hračka.
  • Svářečské průkazy ti otevřou náročnou, ale skvěle placenou práci v Česku i v zahraničí.
  • Zkušení učitelé ti ukážou, jak pracovat bezpečně a efektivně, což je nezbytné pro každého, kdo chce pracovat v opravárenském oboru.
  • Naučíš se základy strojního inženýrství, takže porozumíš tomu, jak stroje fungují a budeš přesně vědět, jak je opravit.
  • Uplatnění najdeš nejen v zemědělství, ale také ve stavebnictví, dopravě, strojírenství a všude tam, kde se něco opravuje.
  • Jde o obor se spoustou praxe – jeden týden tě čeká teorie, druhý týden praxe. Naučíš se tady více praktických dovedností než na maturitní oboru.

Čtěte také

Prohlédněte si také