Praktická sestra


Základní informace

Název a kód oboru:

Praktická sestra
53-41-M/03

Název ŠVP:

Praktická sestra

Pracoviště:

Pelhřimov - Růžová

4letý maturitní obor pro ty, kteří chtějí každý den měnit svět kolem sebe a pomáhat ostatním. Absolventi se naučí nejen jak správně podávat léky a pečovat o lidi, ale také jak být empatickým posluchačem a pochopit, co druzí potřebují. Jde o obor, kde se studenti rozvíjí nejen znalostně, ale se stávají lepšími lidmi. Studenti se budou setkávat s různými lidmi a situacemi, což je naučí, jak být flexibilní, kreativní a jak rychle a efektivně řešit problémy. Po škole čeká absolventy svět plný možností v nemocnicích, sociálních službách dalších místech, kde se pečuje o druhé.

Je tento obor pro tebe?

Chceš se stát někým, kdo má reálný pozitivní dopad na životy lidí? Zajímá tě, jak funguje lidské tělo a co všechno ho může ovlivnit? Studium oboru Praktická sestra ti dá šanci prozkoumat fascinující svět zdravotnictví. Naučíš se nejen základy medicíny, ale i jak efektivně komunikovat s pacienty a pracovat v prostředí, kde se rozhodně nudit nebudeš. Jestli chceš spojovat teorii s praxí a hledáš směr, ve kterém budeš zlepšovat i zachraňovat životy lidí, pak je tento obor přímo pro tebe. Být praktickou sestrou/bratrem je o otevřenosti a péči o ostatní. Ve zdravotnictví chybí tisíce lidí, takže se o práci, která má smysl, bát nemusíš.

Jaké budeš mít uplatnění?

Tento obor ti otevře dveře do světa zdravotnictví. Můžeš pracovat v nemocnicích, kde každý den přichází nová výzva a kde potkáš tisíce lidí, kteří budou potřebovat tvou pomoc. Uplatnění najdeš také v praktických ordinacích nebo v zařízeních sociální péče, kde tvůj denní chleba bude péče o starší i mladší. Oceníš spíš klid a pohodu? Pak je tady pro tebe práce v různých lázeňských zařízeních. Pokud preferuješ samostatnou práci, můžeš se uplatnit i jako osobní ošetřovatel/ka. Tvůj rozsah působnosti je široký – od poskytování základní péče až po práci v týmu s lékaři. Po maturitě můžeš také pokračovat na vyšší odbornou nebo vysokou školu – volba bude jen na tobě.

Sdělení oboru:

 • S tímto oborem se naučíš obrovské množství znalostí a dovedností, které použiješ i v osobním životě – od první pomoci po sestavení správného jídelníčku.
 • Starat se můžeš o děti, dospělé nebo seniory – v průběhu studia si vyzkoušíš práci se všemi věkovými skupinami a po škole budeš vědět, kam nastoupit do práce.
 • Zjistíš, jak funguje lidské tělo a jaké má potřeby, naučíš se, jak o něho pečovat a díky tomu i pochopíš, jak pečovat o sebe.
 • Po dokončení tohoto oboru budeš umět skvěle naslouchat a mluvit s lidmi, ať už jsou to pacienti nebo tví kolegové.
 • Budeš umět pomoci v život ohrožujících situacích, protože se naučíš, jak správně poskytnout první pomoc.
 • Tvé zkušenosti ti otevřou dveře k různým pracovním příležitostem, od práce v nemocnici, nebo lázních, až po specializovaná zdravotní centra.
 • Nemusíš ještě vědět, kde chceš pracovat – během studia se dozvíš o různých typech zdravotní péče, díky tomu najdeš oblast, která tě nejvíc naplňuje a zajímá.
 • Praxi budeš mít zajištěnou na moderních pracovištích v Nemocnici Pelhřimov.
 • Naučíš se, jak správně připravit pacienty na vyšetření nebo zákroky, což je důležité pro jejich pohodlí a bezpečnost.
 • Pohotově rozpoznáš nouzové situace a budeš vědět, jak na ně správně reagovat, což může zachránit životy ostatních.
 • Získáš základní znalosti o výživě a dietách, což ti pomůže vytvářet zdravé jídelní plány pro pacienty s různými potřebami.
 • Naučíš se, jak pracovat s dětmi i se staršími lidmi, což ti dá schopnost poskytovat specializovanou péči pro různé věkové skupiny.
 • Není to jen o péči. Stejně důležitá je administrativa a organizace, což je extrémně důležité pro hladký chod všech zdravotních zařízení.

Čtěte také

Prohlédněte si také